Πήρε το βαθμό της ισοπαλίας ο ΠΑΣ στη Νίκαια

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το ματς στη Νίκαια ανάμεσα στον Ιωνικό και τον ΠΑΣ Γιάννινα για το πρωτάθλημα της πρώτης Εθνικής κατηγορίας. Στους επτά βαθμούς στα πρώτα τρία ματς με τα δύο να είναι μακριά από την έδρα του  ο ΠΑΣ Γιάννινα χωρίς να δεχτεί για άλλη μία αγωνιστική γκολ κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι παίξανε το πρώτο  εικοσάλεπτο του αγώνα Ιωνικός και ΠΑΣ Γιάννινα με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Ένα πρώτο εικοσάλεπτο χωρίς φάσεις, με τους τερματοφύλακες να μην έχουν ιδιαίτερη συμμετοχή στο ματς. Οι ρυθμοί του αγώνα ανέβηκαν μετά το 25′ και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τον ΠΑΣ στο 35′ οπου  ο Εραμούσπε μετα από  εκτέλεση  φάουλ  πήρε την μπάλα και σούταρε από πολύ κοντά ( στο ύψος της μικρής περιοχής), αλλά η μπάλα περασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία ήρθε από τον ιωνικό, όταν μετά την σέντρα από τα δεξιά του Ματσούκα ο Τουραμ επιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή η μπάλα όμως πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 45′ ο ιωνικός είχε μία δεύτερη μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουένο ο Τσιγκρίνσκι από πολύ κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και το δεύτερο ημίχρονο στο πρώτο εικοσάλεπτο με τον ΠΑΣ Γιάννινα να πιέζει περισσότερο  και να δημιουργεί  προβλήματα του Ιωνικού στην κυκλοφορία της μπάλας. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε για τον Ιωνικό, όταν ο  Ντάρσιο πέρασε και τον Λοντίγκιν από πλάγια θέση αλλά  πλάσαρε άουτ. Από κει και πέρα το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά που ο ΠΑΣ Γιάννινα έγινε πιο πιεστικός χωρίς όμως να αλλάξει κάτι και οι δύο ομάδες πηγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο αποτέλεσμα 0-0.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσες, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο (90+2′ Πογκοσιάν), Άοσμαν (83′ Μάναλης), Ματσούκας (90′ Κωνσταντινίδης), Μπουένο (46′ Κάνιας), Τουράμ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ , Λώλης (46′ Μιλιντσεάνου), Γκαρντάβσκι (52′ Μορέιρα), Σνάιντερ, Περέα (90+2′ Παντελάκης)