Δεύτερη ήττα ο ΠΑΣ – έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις

Ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε τη δεύτερη του ήττα αφού ηττήθηκε στη Ριζούπολη από τον Απόλλων Σμύρνης με 1-0

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο ηταν πιο απειλητικός, αλλά δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε να προηγηθεί  όταν μετά από κόρνερ του Μαρτίνες έγιναν κάποιες κόντρες και ο Ιωαννίδης ευνοήθηκε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν.

Ο ΠΑΣ  στη συνέχεια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να αποδράσει με την ισοπαλία όταν στις καθυστερήσεις του αγώνα,  κέρδισε πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Περέα ανέλαβε  να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, ο Κότσαρης όμως απέκρουσε χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Άλβες (46’ Λισγάρας), Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο, Τσιλούλης (90’ Ντεντάκης), Παμλίδης (79’ Βιτλής), Φαν Λα Πάρα (46’ Μαρτίνες), Ντάουντα (46’ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε (80’ Παντελάκης), Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (80’ Μίνα), Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ (64’ Μπρένερ), Γκαρντάφσκι (46’ Μορέιρα), Περέα, Μιλιντσεάνου (46’ Τριάδης