Άλλη μία ισοπαλία για τον ΠΑΣ

Δε κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης  ο ΠΑΣ στο Ζωσιμάδες αφού παραχώρησε άλλη μία ισοπαλία αυτή τη φορά στον Αστέρα Τρίπολης και να μένει για 6ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη

Ήταν ένα πολύ δυνατό ματσ που τα είχε όλα εκτός απο νικητή. Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι Πελοποννήσιοι λόγω αποβολής του Μπαράλες που χτύπησε εκτός φάσης τον Πίρσμαν. Το παιχνίδι είχε μονομαχίες, εντάσεις και λίγο… ποδόσφαιρο στα πρώτα λεπτά, με το ματς να είναι απολύτως ισορροπημένο. Οι φάσεις στο πρώτο εικοσάλεπτο αγνοούνταν, σε ένα παιχνίδι κέντρου που είχε πολλά λάθη.Στο 26’ ο Χουάν Μουνάφο βγήκε από το ματς με τον Ματίας Ιγκλέσιας να μπαίνει στην θέση του, αφού ο Αργεντινός σε μια σύγκρουση νωρίτερα φάνηκε ότι χτύπησε στα πλευρά του. Λίγα λεπτά αργότερα έφυγε με ασθενοφόρο από το γήπεδο.Στο 30’ έγινε η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι, όταν ο Σάλιακας έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Τσιφτσής έδιωξε τη μπάλα. Ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε στο 34’μετα από ενα γύρισμα του Άλβαρες, ο Σίτο με ένα καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν. Ο ΠΑΣ συνήλθε αμέσως και  απάντησε τρία λεπτά αργότερα στο 37′ οπου με κεφαλιά του Μπρένερ, η μπάλα βρήκε  πρώτα στο δοκάρι και μετά στην πλάτη του Τσιφτσή και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι Αρκάδες φώναξαν πως ο Μπρένερ σκόραρε με το χέρι, αλλά διαιτητής και VAR μέτρησαν κανονικά το γκολ. Το ματσ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με φάσεις και από τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΣ πίεσε προς το τέλος του ματσ περισσότερο την ομάδα της Τρίπολης η οποία δυσκολεύτηκε ακόμη περισσότερο από το 82’ και μετά με την αποβολή του Μπαράλες. Ο Αργεντινός χτύπησε εκτός φάσης τον Πίρσμαν, ο διαιτητής είδε την φάση στο VAR και του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Στα λεπτά που έμειναν οι Γιαννιώτες πίεσαν, για τη νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: (Ηρ. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος (86′ Μίνα), Μπρένερ (43′ Μορεϊρα), Σνάϊντερ και Μιλιντσεάνου (76′ Λώλης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: (Μ. Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρσία, Άλβαρες, Καστάνο, Ατιένζα, Σάνταφε (66′ Βαλιέντε), Μουνάφο (27′ λ.τρ. Ιγκλέσιας), Σίτο, Μπαράλες, Σόνι (66′ Γκόμες, 94′ Τασουλής) και Ριέρα (94′ Κανελλόπουλος).