“Έμφραγμα” στο 90’…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχτηκε σήμερα την ΑΕΚ στο Ζωσιμάδες σε έναν  αγωνιστικό χώρο που παρά την  πολλή βροχή ήταν σε εξαιρετική κατάσταση κάνοντας πιο εύκολη την δουλειά των παικτών των δύο ομάδων

Το πρώτο δεκάλεπτο στους Ζωσιμάδες ήταν απίστευτα καλο με δύο γκολ και πολύ γρήγορο ρυθμό. Ο Μπρένερ βρήκε εξαιρετικά τον Περέα στο 15ο δευτερόλεπτο με τον Κολομβιανό να μπαίνει στην περιοχή και να ανατρέπεται από τον Μήτογλου και ο διαιτητής Καραντώνης σφύριξει πέναλτι. Η φάση εξετάστηκε στο VAR.

Στο 5′ ο Εραμούσπε εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και ευστοχώντας έκανε το 1-0 για τον ΠΑΣ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η μπάλα στρώθηκε στο ημικύκλιο της περιοχής, έπειτα από κακή απομάκρυνση του Κάργα και ο Άμραμπατ  πριν αυτή σκάσει στο χορτάρι τη βρήκε  με την μία στέλνοντας τη  στα δίχτυα του Λοντίγκιν γράφοντας το 1-1

Το ματς συνέχισε να έχει πολύ καλό ρυθμό, με δυνατά μαρκαρίσματα . Ο ΠΑΣ άγγιξε ένα δεύτερο γκολ στο 22′ με την προβολή του Μιλιντσεάνου να περνάει δίπλα από το κάθετο  δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε μία φλύαρη υπεροχή, χωρίς μεγάλη φάση . Έτσι ο ΠΑΣ στο 66′ είχε μία ευκαιρία με τον Μπρένερ να σουτάρει, αλλά ο Στάνκοβιτς ηταν σε ετοιμότητα. Ο ΠΑΣ συνέχισε  να ασκεί μεγάλη πίεση στην ΑΕΚ  κερδίζοντας χώρο στο κέντρο.

Στο 90′ ο Γεβγιέν Σάκχοφ έπιασε ενα σουτ  οπου  η μπάλα βρήκε στα πόδια του Κάργα, άλλαξε πορεία, ξεγέλασε τον Λοντίγκιν και κατέληξε στα δίχτυα έτσι η ΑΕΚ γύρισε το ματς  σε1-2.