“ΠΑΣταμάτητος”

Σε μια ματσάρα που διεξήχθη στο βροχερό Ζωσιμάδες ο ΠΑΣ πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην δυνατή ομάδα του Βόλου με σκορ 3-2.

Ο κ. Μεταξάς παρέταξε την ίδια ενδεκάδα με αυτή ενάντια στη Λαμία, με τον Λοντίγκιν να υπερασπίζεται τα γκολπόστ, τους Κάργα, Εραμούσπε, Σάλιακα και Πίρσμαν την άμυνα, τους Καραχάλιο-Ντομίνγκεζ να βρίσκονται στα αμυντικά χαφ και τους Μπένερ, Σνάιντερ, Περέα και Μορέιρα στην επιθετική γραμμή.

Ο ΠΑΣ άργησε να ξυπνήσει και δέχτηκε μόλις στο πρώτο λεπτό σε μια αδράνεια της άμυνας γκολ από τον Oroz.

Οι Γιαννιώτες βρήκαν αμέσως απάντηση με τον αρχηγό Γιάννη Κάργα να σκοράρει με κεφαλιά ακόμα μια φορά (12′).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, σημείωσαν αρκετές ευκαιρίες και κατάφεραν και βρήκαν και δεύτερο τέρμα στο 40′ με πολύ όμορφο γκολ του Νίνη.

Ο 54χρονος τεχνικός των Ηπειρωτών άλλαξε σχηματισμό στο δεύτερο μέρος και με πολύ ηρεμία ο ΠΑΣ από το πουθενά ισοφάρισε στο 57′ με τον Σάλιακα να σεντράρει και με τον Περέα να βρίσκει δίχτυα.

Οι Γιαννιώτες πίεζαν πολύ ψηλά τον Βόλο και αυτή η πίεση οδήγησε στο να πετύχουν και τρίτο γκολ με τον μοναδικό εκτελεστή Ροντρίγκο Εραμούσπε να σκοράρει για πέμπτη φορά φέτος από την άσπρη βούλα.

Στα 8 λεπτά καθυστέρησης ο Βόλος ήταν κοντά στο να παραβιάσει για τρίτη φορά τα καρέ του ΠΑΣ, όμως η ατσαλένια άμυνα του δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μεταξάς ): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (62’ Λώλης-95’ Παντελάκης), Σνάιντερ, Μορέιρα (87’ Λιάσος), Περέα.
ΒΟΛΟΣ (Μπράτσος): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Ορόζ (76’ Ρίνερ), Ρεγκατέν, Νίνης (89’ Βοϊτκόφσκι), Μπαρτόλο, Ροσέρο (90’ Τερεζίου), Φαν Βεέρτ.

Ο Μεταξάς δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Συγχαρητήρια σε αυτή την ομάδα. Παίξαμε έναν πρώτο γύρο και χαιρόμαστε για την πορεία μας, αλλά συνεχίζουμε την Τετάρτη με τον ΠΑΟΚ και δεν έχουμε πολύ χρόνο να χαρούμε. Αυτό που μου αρέσει είναι ότι εμείς έξω από τα γήπεδο μπορεί να έχουμε 10.000 ιδέες, αλλά στο σημαντικό είναι ότι αυτή η ομάδα το κάνει πραγματικότητα. Δεν ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, παίξαμε μόνο ένα δεκάλεπτο καλά. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου είπαμε κάποια τακτικά πράγματα και τα παιδιά τα έκαναν άψογα και αξίζουν ένα μπράβο για αυτό. Δεν είναι εύκολο να πεις κάτι στο ημίχρονο και να βγουν έξω και να τα κάνουν από το πρώτο λεπτό.

Παίξαμε μόνο καλά από το 0-1 ως το 1-1. Μετά παίξαμε πιο χαλαρά αλλά αλλάξαμε κάτι σημαντικό, δεν θα το πω θα το αφήσω για τα αποδυτήρια αλλά θα πω και πάλι μπράβο που καταφέραμε από το πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους να το κάνουμε.

Κάναμε έναν καλό πρώτο γύρο που κανένας δεν το περίμενε. Είμαστε ευχαριστημένοι αλλά με τον πρώτο γύρο δεν κερδίζεις τίποτα. Στο τέλος του δευτέρου γύρου μετράμε τους πόντους και ελπίζω να είμαστε το ίδιο καλά».