Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΣ

Eπέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΣ μετά από δύο συνεχόμενες ήττες από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό. Οι δύο ομάδεςέδωσαν γρήγορο ρυθμό στο ματς παρά τα αρκετά προβλήματα που είχαν να αντιμετωπίσουν αφού λόγω του κορωνοϊού παρατάχθηκαν με πάρα πολλές ελλείψεις . Ο ΠΑΣ με 16 παίκτες και χωρίς δεύτερο τερματοφύλακα και ο Ιωνικός με 18 παίκτες.

Ο Ιωνικός  στο 9′ με φάουλ του Άοσμαν απείλησε αλλά η μπάλα πέρασε out πάνω από τα δοκάρια του Σούλη. Στο 14’ ο ΠΑΣ έχασε ευκαιρία να σκοράρει όταν μετά από σέντρα του  Σάλιακα, πήρε τη μπάλα ο Λιάσος, ο οποίος σούταρε αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε και σε δεύτερη προσπάθεια του Περέα από κοντά ο Τσιγκρίνσκι έδιωξε σε κόρνερ .Στο 23′ ήταν η σειρά του Ιωνικού να απειλήσει, αφού μετά από σέντρα του Γκοτσούλια στο δεύτερο δοκάρι, ο Κιάκος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Σούλη. Στο 34ο λεπτό ο ΠΑΣ απείλησε ξανά, με τον Μπρένερ να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Χουτεσιώτης  μπλόκαρε την μπάλα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ μπήκε δυναμικά και στο 51′ λεπτό,  ο Μιλιντσεάνου έφυγε γρήγορα μπροστά με τη μπάλα και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη χωρίς να καταφέρει να τον νικήσει  αφού απέκρουσε το πλασέ του, αλλά ο επερχόμενος Περέα σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ.

Ο Ιωνικός λίγο μετά και συγκεκριμένα στο 56’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με κοντινό πλασέ του  Λένις αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 75’ από  σέντρα του Μπρένερ, ο Μιλιντσεάνου  δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 2-0.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ, Σνάιντερ (46’ λ. τρ. Μορέιρα), Περέα (90’+2′ Σιόντης), Μιλιντσεάνου (82’ Μίνα).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γκοτσούλιας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες (75’ Κάνιας), Βαλεριάνος, Ρομαό, Λένις (59’ Καμπράλ), Ντάλσιο, Άοσμαν, Μάναλης (59’ Τουράμ), Κιάκος (59’ Μάντζης).