Κατέβασε ρολά ο Σούλης – Έχασε τη νίκη στο 93′ ο ΠΑΣ

Ένας ΠΑΣ Γιάννινα φτιαγμένος από μέταλλο κατάφερε και πήρε μέσα στην Κρήτη την ισοπαλία από τον ΟΦΗ που παραλίγο να ήταν Νίκη αν δεν δεχόταν αυτόγκολ στις καθυστερήσεις.

Ήταν ένα ματς όπου ο ΟΦΗ είχε τις περισσότερες και τις κλασικότερες ευκαιρίες. Είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο και τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ όμως τον λαβωσε  στην κόντρα επίθεση.

Σε ένα ματς στο οποίο είδαμε τις δύο ομάδες  όπως τις είχαμε δει και σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια ο ΟΦΗ ήταν αυτός που είχε την κατοχή και την καλη  κυκλοφορία της μπάλας δημιουργώντας πολλές επικίνδυνες καταστάσεις για τον Σούλη που ήταν ο Κέρβερος της Εστίας του ΠΑΣ  και ο κορυφαίος της αναμέτρησης.

Ο ΟΦΗ  ήταν καλύτερος σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για ένα γκολ, ομως ο Σούλης είχε κατεβάσει Κυριολεκτικά ρολά λέγοντας διαδοχικά “όχι” στους παίκτες του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ “απείλησε πρώτος και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Νέιρ να αστοχεί αλλά ο ΠΑΣ  ήταν αυτος που άνοιξε τελικά το σκορ. Ήταν το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στο οποίο σκόραρε ο κολομβιανός επιθετικός Περέα ο οποίος στο 54′ εκμεταλλευόμενος τους κενούς χώρους και την ταχύτητα του, πέρασε τον Πασαλίδη, πλάσαρε τον Βάτερμαν βάζοντας μπροστά τον ΠΑΣ στο σκορ με 0-1.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε παρά το τέρμα των φιλοξενούμενων, με τους Κρητικούς να “πιέζουν” για την ισοφάριση και να έχουν νέο δοκάρι με κεφαλιά του Τοράλ, μετά από εκτέλεση φάουλ.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΣ θα γυρίσει στα Ιωάννινα με τους τρεις βαθμούς στις βαλίτσες του, στο 93′  ο  Ναμπί σούταρε η μπάλα βρήκε στον Εραμούσπε και κατέληξε στα δίχτυα του Σούλη γραφοντας το τελικό 1-1

ΟΦΗ: (Νίκος Νιόπλιας) Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (90΄Ναμπί), Γκαγιέγκος (74΄Καστάνιος), Νέιρα, Τσιλιανίδης (61΄Ντε Γκουζμάν), Φαν Ντάινεν (61΄Τοράλ) (61΄ Ντουρμισάι), Λάμπρου

ΠΑΣ Γιάννινα: (Ηρακλής Μεταξάς) Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Μπρένερ (46΄ Στάνκο), Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα, Περέα (90+2 Τριάδης) , Μιλιντσεάνου (71΄Μίνα)