Νίκησε τον Απόλλωνα και είναι τέταρτος ο ΠΑΣ

Σε ένα κρίσιμο  ματς για την 20η αγωνιστική της Super League στους «Ζωσιμάδες»,  ο ΠΑΣ Γιάννινα που θέλει να εδραιωθεί στην Πενταδα κυνηγώντας την έξοδο του στην Ευρώπη πήρε τη νίκη από τον Απόλλωνα Σμύρνης που είχε μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς  θέλοντας να ξεκολλήσει από την ουρά της βαθμολογίας  . Ο ΠΑΣ που προέρχονταν από τρεις συνεχόμενες ήττες έβαλε τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα  με  τη νίκη αυτή και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά χωρίς να έχουν την κατοχή της μπάλας αλλά ούτε και την καλύτερη δυνατή  απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν τις δυο καλύτερες ευκαιρίες στη μία εκ των οποίων η μπάλα σε σουτ του Σάλιακα βρήκε το δοκάρι και στην άλλη ο Πίρσμαν άνοιξε το σκορ. Το παιχνίδι στο πρώτο μισό είχε συνολικά γρήγορο ρυθμό. Το ματσ ξεκίνησε με τους παίκτες του ΠΑΣ να ζητάνε  πέναλτι στο 3′,  αλλά ο Ευαγγέλου και Γκορτσίλας στο VAR έδωσαν συνέχεια στο παιχνίδι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Λοντίγκιν έσωσε τον ΠΑΣ από το  0-1, αφού απέκρουσε  το φάουλ του Κραγιόπουλου. Στο 18′ ο Σάλιακας  με φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Βέρλχουστ.

Στο 25′ ο Γκαρντάβσκι βρήκε όμορφα τον Πίρσμαν και αυτός με τη σειρά του πάτησε  στην περιοχή και με δυνατό σουτ κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Βέρλχουστ γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν ήταν καλή  με τους παίκτες του Ηρακλή Μεταξά  να βολεύονται με το 1-0 και να δείχνουν ξεκάθαρα διάθεση να το κρατήσουν απέναντι σε έναν άτολμο και ανήμπορο Απόλλωνα να απειλήσει. Όλα αυτά μέχρι το 80′ όπου ο Μπρένερ έκανε  σέντρα και ο Φαν Λα Πάρα βρήκε την μπάλα με το χέρι. Ο Ευαγγέλου σφύριξε πέναλτι και ο Εραμούσπε εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών γράφοντας το τελικό 2-0

το οποίο διατήρησε ο Λοντιγκιν αφού στις καθυστερήσεις απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσιλούλης

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ (88′ Λώλης), Στάνκο, Λιάσος (80′ Οικονομόπουλος), Γκαρντάβσκι (68′ Μπρένερ), Περέα.

Απόλλων Σμύρνης (Μάρκο Γκρότε): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Κραγιόπουλος (62′ Γιακιμόφσκι), Ρόγκνε, Λισγάρας (46′ Μέντεζ), Κάστρο, Φατιόν (46′ Ρατζίβ), Τουτουαρίμα, Παμλίδης (62′ Τσιλούλης), Παπαγεωργίου, Ιωαννίδης (75′ Ντάουντα).