Μονος τέταρτος ο ΠΑΣ

Μόνος στην 4η θέση της βαθμολογίας ειναι ο ΠΑΣ μετά τη νίκη με 2-0  επ του Άρη στο Ζωσιμάδες για την 23η αγωνιστική της superleague, αφηνοντας τον Παναθηναϊκό στην πέμπτη.

Ο ΠΑΣ ήταν αποτελεσματικός και λίγο καλύτερος από τον Άρη αφού κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο εκμεταλλευόμενος τις δύο από τις τρεις ευκαιρίες που δημιούργησε συνολικά. Ο ΠΑΣ έφτασε πλέον τους 36 βαθμούς και έχει διαφορά 7 βαθμών από τον Άρη και οκτώ από τον Βόλο.

Στο 52ο λεπτό ο Κάργας έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Άρη, εκείνη κόντραρε στην πλάτη του Σιαμπάνη και κατέληξε στα δίχτυα.

Το παιχνίδι στο 81′  διακόπηκε προσωρινά  καθώς ο  Κάργας και ο Φαμπιάνο συγκρούστηκαν  κεφάλι με κεφάλι με τους δύο παίκτες να σωριάζονται στο έδαφος και  ο πρωτος έχασε  για λίγο τις αισθήσεις του και αντικαταστάθηκε λίγα λεπτά μετά, γιατί δε μπορούσε να συνεχίσει, ενώ ο Βραζιλιάνος του Άρη πήγε στο νοσοκομείο.

Στο 83′ , έγιναν τρία διαδοχικά σουτ από τους Σνάιντερ, Περέα και Ντομίνγκεθ η άμυνα του Άρη κατάφερε να αποκρούσει τα  πρώτα δυο,

στο τρίτο όμως η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος παρά την προσπάθεια του γκολκίπερ του Άρη και το γκολ μέτρησε μέσω VAR γράφοντας έτσι το τελικό 2-0 υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: (Μεταξάς) Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας (90+1′ Παντελάκης), Εραμούσπε, Ποζνάνσκι, Καραχάλιος, Στάνκο, Ντομίνγκεζ, Λιάσος (75’ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ (89′ Μπρένερ), Περέα.

ΑΡΗΣ: (Μάντζιος) Σιαμπάνης, Σάκιτς, Φαμπιάνο (85’ Λούμορ), Μπράμπετς, Γκάνεα, Λούκας Σάσα, Ντιαγέ (85’ Πάλμα), Μαντσίνι, Μπερτόγλιο (67’ Ιτούρμπε), Καμαρά (85’ Ματέο Γκαρσία), Μάνος